2013 yılında yurt genelinde düzenlenen Taksim Gezi Parkı eylemlerine katılan ali İsmail Korkmaz, Eskişehir'de polis ve karşıt görüşlü gruplar tarafından dövülerek 19 yaşında öldürüldü. 20 saat sonra tıbbi müdahale yapılan üniversite öğrencisi, beyin kanaması geçirerek yaşamını yitirdi.

ALİ İSMAİL KORKMAZ'IN HAYATI

18 Mart 1994 tarihinde Hatay'da dünyaya geldi.

Anadolu Üniversitesi'nde öğrenci olduğu sırada,Taksim Gezi Parkı'nın yıkılmaması için Eskişehir'de düzenlenen eylemlere katıldığı sırada 2 Haziran 2013 günü saldırıya uğradı. Darp edilmesinin ardından kaldırıldığı hastanede 38 gün komada kalan Ali İsmail Korkmaz, beyin kanaması nedeniyle 10 Temmuz 2013 tarihinde 19 yaşında hayatını kaybetti.

Eskişehir'de Ali İsmail Korkmaz'ın heykeli dikildi. Öldürülmesinin ardından Türkiye'nin birçok ilinde protesto gösterileri düzenlenirken, Fenerbahçe tribünleri tarafından 'Ali İsmail Korkmaz' marşı bestelendi. Gazeteci İsmail Saymaz, 'Ali İsmail-Emri Kim Verdi?' adlı kitabında o gece yaşananları anlattı. Ali İsmail Korkmaz'ın ailesi tarafından 'Ali İsmail Korkmaz Vakfı' (ALİKEV) kuruldu.

ALİ İSMAİL KORKMAZ NASIL ÖLDÜ?

Gezi Parkı eylemleri sırasında polis müdahalesinden kaçarken kimliği belirsiz kişilerin saldırısına uğradı. Ali İsmail Korkmaz'ı dövenler arasında fırıncı esnafı ve bir sivil polisin olduğu iddia edildi.

Ekşi Sözlük'te "eses taraftarı porsuk canavarı" takma adlı bir yazar, Ali İsmail Korkmaz'ın darp edildiği sokakta gördüğü şiddeti 'Eskişehir' başlığı altında anlattı.

Yazar, polis müdahalesinden kaçarken sığındığı sokakta eylemcilere yapılanları yazdı. İçlerinde polisin de olduğunu öne sürdüğü birkaç kişi tarafından bir eylemcinin nasıl dövüldüğünü anlatan yazar, o eylemci ayrıldıktan sonra gördüklerini şöyle aktardı:

"Bir 15 dakika hiçbir olay, gaz bombası sesi duymayınca gitmeye koyuldum derken yine gaz bombası saldırısı başladı. Ve göstericiler yine dağıtıldı, bu sefer iki kişi fırının olduğu sokağa girdi.

O sokağa giren iki kişiyi pusuya yatan çevik kuvvet ve odunlu biri ani bir hareketle sıkıştırdı.

Erzincan EĞİTİMSEN Filistin'de Devam Eden Katliamı Kınadı Erzincan EĞİTİMSEN Filistin'de Devam Eden Katliamı Kınadı

Arkadaki kişi pusuya yatan polisler tarafından hunharca dövüldü. Öndeki gösterici ise o fırının esnafı tarafından ve odunlu kişi tarafından (tam 5 kişi) yere düşürüldü.

O çocuk tam önümde düştü, tam önümde sayısız tekme yedi.

Kafasına, beline, sırtına sayısız darbe aldı. Sonra kafasını kaldırıma çarptı ve mecburiyetten bayılma numarası yaptı.

Birkaç dakika sonra ise yerden hafifçe doğruldu, sırtını gördüm mosmordu. Korkudan gidip yardımcı bile olamadım, korktum. Yardım etseydim beni de dövebilirlerdi."

T24'e konuşan yazar, o çocuğun Ali İsmail Korkmaz olduğunu söyledi. "Dövdüklerinde yere düşünce yüzünü çok net gördüm. Sonra internete girdiğimde de fotoğraflarından hemen tanıdım" diyen Ekşi Sözlük yazarı, "Dövenler arasında polis olduğunu nereden anladınız?" sorusunu da şöyle yanıtladı:

"Ellerinde coplarla dövüyorlardı. Vatandaşların da elinde beyzbol sopası, normal sopa vardı. Sopasız şekilde döven de vardı. Kafasına ve beline çok sert tekmeler attılar."

Kaynak : KARAR

Editör: TE Bilisim