Yapılan ortak açıklamada, "Bazı aksaklıklar nedeniyle aldığımız ortak karar neticesinde maç ileri bir tarihe ertelenmiştir" denildi.

Galatasaray ile Fenerbahçe arasında Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da oynanacak olan 2023 Turkcell Süper Kupa maçında, İstiklal Marşı'nın okunmasına izin verilmedi. Suudi yetkililer Cumhuriyetin 100. yılında iki takımın 'Yurtta Sulh, Cihanda Sulh' pankartı ile Mustafa Kemal Atatürk posteri ve tişörtü ile çıkma isteklerini de reddetti. Dün gece başlayan kriz sonrası iki kulüp yöneticileri hassasiyet gösterdi ve maça böyle çıkılacağı yönünde ısrar etti.

"Maça çıkmayız resti"
Galatasaray ve Fenerbahçe yine dün aldıkları kararla İstiklal Marşı'nın okunmaması ve Atatürk pankartları ile tişörtlerine izin verilmemesi durumunda maça çıkmayacaklarını TFF'ye iletti. 

TFF'den açıklama
Krizle ilgili Türkiye Futbol Federasyonu'ndan (TFF) yapılan açıklamada "Süper Kupa Maçı Türk Bayrağımız huzurunda, 100. Yıl Kutlama Etkinlikleriyle, Şehitlerimiz için saygı duruşuyla ve sanatçı Norm Ender’in okuyacağı İstiklal Marşımız ile başlayacaktır. Bu konuda yapılan dezenformasyona itibar etmeyiniz" denildi.

Otelde zirve
TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, Fenerbahçe Başkanı Ali Koç ve Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, durum değerlendirmesi için TFF yetkililerinin konakladığı otelde bir araya geldi. Ali Koç toplantı öncesi, "Neler olacağını biz de bilmiyoruz. Çağırdılar biz de geldik" açıklamasını yaptı. Toplantıda takımların maça çıkma kararı aldığı iddia edilse de kriz aşılamadı. Al-Riyadh News haberine göre ricalar üzerine toplantıya gelen Ali Koç, “Ne demek Atatürk yok? Atatürk yoksa Türkiye yok, biz de yokuz, maç da yok” diyerek odayı terk etti. 

"Akışta yok" gerekçesi
Suud yetkililerin 'Yurtta Sulh, Cihanda Sulh' pankartı ile Atatürk tişörtlerine daha önce kesinleştirilen akışta yer almadığı gerekçesiyle onay vermedikleri belirtildi. Al-Awwal Park Stadı'nda Fenerbahçe ve Galatasaraylı taraftarların "Mustafa Kemal'in askerleriyiz" sloganları üzerine hoparlörlerden yüksek sesle müzik açıldı. Taraftarlar bu durumu ıslıklarla protesto etti.

Suud polisi pankarta el koydu
TRT Spor muhabiri canlı yayında Suudi Arabistan polisinin, oyuncuların sahaya tişört ya da pankartla çıkma ihtimaline karşı soyunma odası koridorlarında yer aldığını aktardı. Suud polislerin Fenerbahçe soyunma odasına zorla girip Yurtta Sulh Cihanda Sulh pankartına el koyduğu öğrenildi.

Maç iptal edildi
İki takım kafilesi de 20.45'te oynanması planlanan maçın oynanacağı stadyuma geçmedi ve kamp yaptıkları otelde bekleyişlerini sürdürdü. TRT Spor'un haberine göre Galatasaraylı futbolculara maçın oynanmayacağı tebliğ edildi. Sports Digitale Genel Yayın Yönetmeni Yağız Sabuncuoğlu, karşılaşmanın iptal edildiğini duyurdu. Galatasaray Teknik Direktörü Okan Buruk da "Maç iptal edildi, Otelde bekliyoruz" açıklamasını yaptı. Sarı-kırmızılı takımın soyunma odası boşaltıldı. İki kafile de Türkiye'ye dönüş hazırlıklarına başladı. 

TFF'nin sitesinde haber kaldırıldı
TFF'nin resmi internet sitesi tff.org anasayfasında 'Galatasaray-Fenerbahçe Süper Kupa finalinde karşılaşacak' haberi kaldırıldı.

Ortak açıklama: Maç ileri bir tarihe ertelendi
TFF, Fenerbahçe ve Galatasaray tarafından yapılan ortak açıklamada da verilen ortak karar sonucunda maçın ileri bir tarihe ertelendiği belirtildi. 

Açıklamada şu ifadeler yer aldı: Cumhuriyetimizin ve Türkiye Futbol Federasyonu’nun 100. Yılını yurtdışında da kutlamak amacıyla, Türk Futbolunun marka değerine ve kulüplerimize katkı sağlayacak şekilde kulüplerimizle organize ettiğimiz, 29 Aralık 2023 Cuma günü saat 20.45’te oynanması planlanan 2023 Süper Kupa müsabakası organizasyondaki bazı aksaklıklar nedeniyle Kulüplerimizle birlikte aldığımız ortak karar neticesinde ileri bir tarihe ertelenmiştir. Ev sahibi ülkenin Futbol Federasyonu, ilgili kurum ve kuruluşlarına şu ana kadar Süper Kupa’nın organizasyonu için göstermiş oldukları çaba nedeniyle teşekkür ederiz. Türkiye Futbol Federasyonu Fenerbahçe Spor Kulübü Galatasaray Spor Kulübü