Devletten destek almadan tamamen gönüllülerin desteği ile faaliyetlerini sürüdüren cemevleri sadece cem ibadeti ve cenaze işlerinin yapıldığı bir yer olmadıığını gösterip hayatın her alanında insanlığa hizmet veren kurumlar olmaya devam ediyorlar.
Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfi Erzincan Şubesi bünyesinde bulunan Erzincan Merkez Cemevi, Erzincan Merkez ve çevresi yerleşim yerlerine hizmet veren ve hizmet kademelerini her geçen gün çeşitlendiren bir kurum olarak hizmetlerini sürdürüyor.
Pandemi döneminde Erzincan Cemevi ve gönüllülerinin ihtiyaç sahiplerine yaptıkları destekler yerel ve ulusal basında da geniş yer almış, pandemi ve deprem gibi toplumu olumsuz etkileyen olaylar karşısında toplumun birlik beraberlik içinde ihtiyaç sahiplerine ulaşması, omuz vermesi, ihtiyaç sahiplerinin yalnız olmadığını hissetmerine vesile olmaları taktir toplamaya devam ediyor.
6 Şubat'ta Kahramanmaraş merkezli asrın felekati olarak nitelendirilen depremlerde Erzincan Cemevi gerek üyeleri gerekse gönüllü destekçileri ile felakete uğrayan 11 ilimizde özellikle ana yardım kanallerının ulaşamadığı köy, belde gibi küçük yerleşim yerlerine yine bölgede bulunan cemevleri ile koordineli bir şekilde ulaşmıştır. Erzincan Cemevi Genel Sekreteri Deniz Gedik'ten aldığımız bilgiye göre Erzincan Cemevi gıda, anne ve bebek ihtiyaçları ile ısınma sorunlarını giderecek ürünlerin ağırlıklı olduğu 3 TIR ile bölgeye ulşamıştı. Gedik yaptığı açıklamada olayın şokuyla insanlar yarım göndermek için yarışa girdi. Fakat bölgeden gelen görüntüler ve ordak arkadaşlarımızın verdiği bilgiler ışığında bir koordinesizliğin olduğunu yarım malzemelerinin çoğunun yerleşim yerinin ortasında yığınlar halinde bırakıldığı durumları görünce topladığımız yardımların bire bir ihtiyaç sahibine ulaştırılmasına büyük özen gösterdiklerine vurgu yaptı.
Erzincan Cemevi yukarıda da belirttiğimiz gibi bir ibadet merkezi olanını yanı sıra her alanda insanlara, mazlumlara, ihtiyaç sahiplerine dokunmaya devam ediyor.
Cemevi binasının bulunduğu alanda yapımı süren inşaat ile kadınlara yönelik bir sosyal tesisin yapımı sürüyor.
Kadınların el emeği ürünlerini sergileyebilecekleri sergi alanlarının bulunduğu, ihtiyaç ve talepler doğrultusunda alanında uzman eğitmenler aracılığı ile gerçekleştirilecek dikiş - nakış kursu, çeşitli mesleki kurslar,  bağlama, semah, resim alanında eğitimler ve gelen talepler doğrultusunda faaliyet verecek kurs merkezleri ile bünyesinde özellikle Erzincan'a öğrenci olarak veya memur olarak gelen yurt ve ev bulamayıp çaresizlik yaşayan kadınların barınma sorunlarını giderecekleri zamana kadar konaklayabilecekleri yurt şeklinde odaları bulunan, yine ülkenin kanayan yarası olan kadına şiddet konusunda maağduriyet yaşayan, evinden ayrılmak zorunda kalan ve gidecek bir yeri olmayan kadınlarımızında geçici olarak konaklayabilecekleri alanların olacağı bir sosyal tesis Erzincan Cemevi üye ve yönetiminin yanı sıra gönüllülerin katkı ve desteği ile tamamlanmak üzere. Tesisin Eylül ayında açılması planlanıyor.
Sosyal Tesis ile ilgili bilgi paylaşımında bulunan Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Erzincan Şube Başkanı Sadık Düzgün yapımı devam eden sosyal tesis ve vakfın diğer faaliyetlerine katkı sunmak isteyenlerin cemevi ile iletişim kurmaları halinde kendilerine faaliyetler hakkında detaylı bilgi verilerek gönül rahatlığı ile desteklerini sunabileceklerini belirtti.