Doğaya, tabiata zarar vermenin zirve yaptığı, doğayı yok etmek için bir yarışa girilmiş gibi bir dönem yaşamaktayız.

Cemevi'nden Kadınlara Yönelik Dev Proje Cemevi'nden Kadınlara Yönelik Dev Proje

Erzincan'nın turistik noktası Ergan Kayak Tesislerine ismini veren ve tesislerin hemen yanı başında bulunan Erzincan merkeze bağlı Ergan Köyü sakinlerinin köylerine yapılacağını öğrendikleri taş ocağı nedeniyle günlerdir gözlerine uyku girmediği gibi köylünün huzuruda kalmadı.

Tamda iliç'te yaşanılan maden faciası sıcaklığını korurken köylerine taş ocağı yapılacak olmasına köylüler tepki gösteriyor.

Çığlık Medya'ya açıklamalarda bulunan Ergan Köyü Kalkınma ve Dayanışma Derneği Başkanı Özkan Aktaş, kendilerine iki ay önce askı ilanı geldiğini ve Karayolları 16. Bölge Müdürlüğü bilgisi dahilinde taş ocağı yapılacağı bildirildiğini vakit kaybetmeden ilan ile ilgili olarak Erzincan Valiliği'ne itiraz başvurusunda bulunduklarını belirtti. Valilikten taleplerine olumlu yanıt alamadıklarını belirten Aktaş bir avukat ile görüşüp haklarını hukuki alanda aramaya karar verdiklerini belirtti. Aktaş açıklamasında; “Köyümüzde yapılmak istenen taş ocağına itirazımız, valilikten olumsuz geri dönünce avukatla mahkeme yoluna gittik. Taş ocağı, meramıza, kendi mülkümüze yapılmak isteniyor. Köyümüzün alanları buralar. Hukuki süreçte hakkımızı arayacağız. Toprağımıza taş ocağı madeni yapılmasını istemiyoruz. Köyümüz Ergan Kayak Merkezi'nin arkasında, arada sadece bir dere var üstelik. Böyle turistik bir yerde taş ocağı ne için yapılmak istenir anlam vermiş değiliz" ifadelerine yer verdi.

Ergan Köylülerinin bu süreçte avukatlığını üstlenen Avukat Buralarda hayvancılık, arıcılık, ziraat temel geçim kaynakları ve halk sadece bunlarla geçimini sağlıyor. Alana yalnızca 500 metre uzaklıkta köyler varken, yanı başımızda İliç felaketi varken taş ocağı yapılmak isteniyor” dedi.  Ümit Altaş, yapılmak istenen kalker ocağının asfaltlama çalışmalarında kullanılmak istendiğini belirtti. Altaş, “Dava açtık ama şu anda herhangi bir yürütmeyi durdurma kararı yok. Bölge mera alanı ve başlamak için merayı mera alanı olmaktan çıkarmaları lazım."dedi.

Köylülerin ve çevrecilerin tepkileri sürüyor.