Erzincan Üniversitesi'nde Mezuniyet heyecanı Erzincan Üniversitesi'nde Mezuniyet heyecanı

Eğitim Sen Erzincan Şubesi'nin tertip komitesini üstlendiği ve Erzincan Demokrasi Platformu tarafından organize edilen 1 Mayıs Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü Mitinginde ÇIĞLIK MEDYA Facebook sayfasından canlı olarak yayındaydı.
1 Mayıs Pazar günü saat 11:30'da eski terminal bölgesinde toplanan katılımcılar kortej eşiliğinde Fevzipaşa Caddesi boyunca yürüyüş yaparak Cumhuriyet Meydanı'nda toplandı.
Eğitim Sen Erzincan Şube Başkanı Hüseyin Taner yaptığı konuşmada ülkenin içerisinde bulunduğu ekonomik sıkıntılara geniş yer ayırırken "Gezi Davası" ile ilgili alınan karar içinde eleştirilerde bulundu. Taner, Gezi Davası'nda alınan kararın skandal bir karar olduğunu belirterek;" Gezi Davası’nda Mahkeme 1’e karşı 2 oyla Osman Kavala’ya müebbet, Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater, Can Atalay, Hakan Altınay, Mine Özerden, Tayfun Kahraman,Yiğit Ali Ekmekçi’ye 18’er yıl hapis cezası verdiğine, karşı oy kullanan hakimin “inandırıcı delil yok” şerhini koyduğuna vurgu yaptı. Taner konuşmasında Erzincan'ın iliç ileçsinde Amerikalı ve Kanadalı şirketlerce yürütülen altın madeni sahasında kullanılan siyanür ve atık havuzunun çevreye verdiği zararlarada yer verdi. Taner'in konuşmasına katılımcılar; "İliç'te Fırat'a Zehir Akıyor" sloganları ile eşlik etti.
Erzincan Eğitim Sen Şube Başkanı Hüseyin Taner'in ardından sahneye Erzincan KATRE Kadın Danışma ve Dayanışma Derneği temsilcisi davet edildi. Ekonomik kiriz sürecinde kadınların yaşadığı sorunlara değinen temsilci, yakın zamanda görüştükleri ev kadınlarının yaşılan sıkıntılar ile iligli yorumlarını paylaştı. İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararı için eleştiride bulunan KATRE temsilcisi Türkiye'deki kadınları yaşanılan ekonomik sıkıntılar, şiddet, taciz ve tecavüzlere karşı dayanışma içinde olmaya davet ederek örgütlü mücadeleye vurgu yaptı.

Editör: TE Bilisim