Erzincan'da Kriz Masası Oluşturuldu Erzincan'da Kriz Masası Oluşturuldu

MUĞLA’nın Bodrum ilçesinde geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitiren yapımcı ve Kalan Müzik’in kurucusu Hasan Saltık’ın (57) cenazesi, THY’ye ait uçakla İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na getirildi. Cenaze yakınlarına teslim edilirken, Hasan Saltık, bugün (04.06.21) Kartal Cemevi’ndeki törenin ardından Küçükyalı Mezarlığı’na defnedilecek.

HASAN SALTIK'IN HİKAYESİ

1964 yılında Tunceli'nin Hozat ilçesinde dünyaya geldi. Hasan Saltık aslen Zazadır.

İlk öğrenimini Tunceli'de, orta öğrenimini İstanbul'da tamamladı. Suadiye Lisesi'nden mezun oldu. İstanbul Devlet Konservatuvarı'nda başladığı obua eğitimini ekonomik imkansızlıklar nedeniyle yarıda bıraktı.

Amcasının oğlu Rahmi Saltuk'un plak şirketinde 4 yıl çalıştıktan sonra 1992 yılında Kalan Müzik adıyla kendi şirketini kurdu. Unutulmaya yüz tutmuş arşivlik kayıtlarını elinde bulunduran koleksiyonerlerden ve eski müzisyen ailelerinden derlediği etnomüzikolojik çalışmalar için de önem taşıyan eserleri 'Kalan Müzik' etiketiyle yayınladı.

Çeşitli yörelerin ulusal ve uluslararası arşivlerde, özellikle şahısların ellerinde saklanmış ya da unutulmuş kendi dillerinde müzik örneklerini içeren albümler yayınladı. Bizzat o yörelerde yaşayan sanatçılar tarafından kendi arkaik dil ve lehçelerinde seslendirdikleri müzik eserlerinin derlenmesi için araştırmacılara destek verdi, yapılmalarına ön-ayak oldu.

Pomak göçmenlerinden Tahtacı Türkmenlerine, Sadettin Kaynak'tan, Münir Nurettin Selçuk'a, Hacı Taşan'dan, Hisarlı Ahmet'e, Hafız Yaşar'dan Muharrem Ertaş'a; Neşet Ertaş'tan Neyzen Tevfik'e, Malatyalı Fahri'den Aşık Veysel'e uzanan bir arşiv malzemesini yayımladı.

Editör: TE Bilisim