13 Şubat'ta meydana gelen olayda toprak altında kalan 9 işinin aramanmasına devam edilirken Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'ndan gelen açıklamada İliç'te faaliyet göstermekte olan maden ocağının çevre, izin ve lisans begelerinin iptal edildiği açıklandı.
İptal gerekçesi olarak; yaşanılan heyelan sonransı yığın liç alanında bulunan malzemenin Sabırlı Deresi ve ocak sahasına doğru akması gösterildi.
Bakanlık ayrıca bölgedeki ölçümlerin sürdüğünü bildirdi. 
Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Çevre Denetimi Daire Başkanı Barış Ecevit Akgün, kayamnın yaşandığı bölgeden alınan su ve toprak örneklerinde herhangi bir olumsuzluğa rastlanılmadığını söyledi. 
Akgün yaptığı açıklamada; “Şimdiye kadar tamamlanan analizlerimizde siyanürün, cihazın dedeksiyon limitinin yani ölçebileceği minimum değerin bile altında olduğunu, 0,01 mg/L olduğunu tespit ettik. Daha önce yapmış olduğumuz analizlerde yüzeysel akış olan iki bölgemiz vardı. Bu bölgelerde su akışı vardı, alınan tedbirlerle set yapılmak suretiyle, menfezin kapatılması suretiyle bu bölgedeki akış da engellendi. Dolayısıyla dün ve bugün yaptığımız kontrollerde bu iki noktada akışın kesildiğini gördük. Suda limit değeri 0,1mg/L olan siyanürün, şu anda 0,01’in bile altında yani cihazın ölçüm kapasitesinin yakalayamayacağı kadar minimum değerler. Belki sıfır olduğunu şu anda görebiliyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Yaşanan facianın ardından Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma kapsamında altın madeni ocağını işleten şirkette yönetici ile idareci pozisyonunda çalışan ve gözaltına alınan Kanadalı J.R.G'nin yanı sıra A.C, H.Ü, M.B, Ş.D, S.D, M.T ve A.R.K'nin jandarmadaki işlemleri tamamlandı.

Erzincan Baro Başkanı Avukat Adem Aktürk, bilirkişi raporunun çıktığını söyledi. Aktürk, rapora göre şüphelilerden 5’inin asli, 2’sinin tali ve 1’inin ise kusursuz olduğunu söyledi.