İliç'te sürdürülen maden faaliyeti ve ilgili şirketin altın madenini elde etmek için kullandığı zehir maddelerle ilgili verdiği mücadele ile tanınan Sedat Cezayirlioğlu 13 Şubat 2024 tarihinde iliç'te meydana gelen maden faciası ile ilgili çektiği video ve paylaşımlar nedeniyle gözaltına alınmıştı.

Cezayirlioğlu şerbet bırakıldı. İliç Adliyesi önünde basın mensuplarının sorularını cevaplayan Cezayirlioğlu yaptığı açıklamada; "Bunu Türkiye'ye, dünyaya duyurduğum için bu felaketi. Köye gitmeye çalışıyordum, köyüme. 400 yıllık köyüme gitmeye çalışıyordum. Gittim, jandarma bırakmadı. Alay komutanını çağırdım, o geldi. Dedim, 'komutanım beni bir dinler misin?' 'Dinlemiyorum' dedi, dinlemedi. Beni köyüme almadılar. Orada tartıştık, hiçbir hakaret makaret de etmedim. Çünkü artık hukukun ne olduğunu 9 yıldır bildiğim için. Çarşıya geldim, 2 saat sonra beni apar topar sorgusuz sualsiz gözaltına aldılar. Gittim nezarette, 24 saat yattım. Peşinden dün akşama doğru beni savcılığa çıkarttılar.

Gözaltına alınma sebebi olarak yanlış bilgiyi alenen yayma, suçum o. Hangi yanlış bilgi mesela? Siyanür patlaması yokmuş demek ki veya 9 ölü yok. Şimdi burada ne oluyor biliyor musunuz? Bir örnek vereyim. Yani örnek verirsem o da mı başımın belaya girer? Artık diyor ki konuşma. Yani suçu işleyeni ihbar ediyorsun. Suçu işleyeni tutuklamıyor. İhbar edeni tutukluyorlar. Maden sahasına 3 kilometre yaklaşmama ki benim köyüm maden sahasına 180 metre. Yani köyüme gitmeme. 400 yıllık köyüme gitmeme ve günde 2 defa saat 10 ile 12 arası suçluymuşum gibi imza ve kesin kararla. Kesin kararla bu kararı bana tebliğ etti jandarma" ifadelerine yer verdi. 

Cezayirlioğlu serbest kaldıktan sonra sosyal medya hesabından kendisini destekleyen ve yalnız bırakmayanlarada teşekkür etti.