Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren asgari ücretin 17 bin 2 TL olacağını açıkladı. TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, taleplerinin 18 bin TL olduğunu ve muhalefet şerhi koyduklarını açıkladı.
TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, “Talebimiz 18 bin liraydı ve yılda iki kere müzakerenin yapılmasıydı. Maalesef fiyat artışları ortada. Ama anlaşılan Sayın Bakanımızın ve işveren temsilcilerimizin anlaştığı rakam 17 bin lira. Enflasyon durmadığı müddetçe biz yılda bir kere asgari ücretin artmasıyla milletin talebini yerine getiremeyiz" dedi.

 

CHP Hazine ve Maliye Bakanlığından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yalçın Karatepe, 2024 yılı için tespit edilen asgari ücret ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Ne Geliyorsa Garibanın Başına Geliyor Ne Geliyorsa Garibanın Başına Geliyor

17 bin 2 TL’lik asgari ücretin büyükşehirlerde ortalama ev kirası düzeyinde olduğunu belirten Karatepe, "Türk-İş'in hesaplamasına göre, Kasım ayında açlık sınırı 14 bin 25 TL'ye, yoksulluk sınırı 45 bin 686 TL’ye yükseldi. Bekâr bir çalışanın ‘yaşama maliyeti' de aylık 18 bin 239 TL'ye yükselmiş durumda" dedi.

Karatepe açıklanan bu yeni asgari ücret için "Eğer bir ailede üç asgari ücret elde eden çalışan yok ise o hane yoksuldur. Bu işsizlik ortamında da bir evden üç kişinin çalıştığını düşünmekte hayaldir" dedi ve şunları söyledi:

"Açıklanan bu tutar milyonlarca emekçiyi açlığa ve sefalete mahkûm ettiği görülmelidir. Bugün açıklanan 17.002 TL’lik asgari ücret maalesef beklentileri karşılamamıştır.

"2024 yılının ilk yarısında ortaya çıkması beklenen yüksek enflasyonu dikkate aldığımızda, bugün yapılan artışın etkisinin hızla ortadan kalkacağı görülmektedir. Bu nedenle iktidarın asgari ücretin yılda bir kez belirlenmesi konusundaki ısrarına karşı çıkıp, yılın ikinci yarısında yeniden bir ücret belirlenmesini sağlamalıyız."