29 Kasım'da Erzincan - Sivas karayolunun İmranlı'ya 10 km mesafesinde İmranlı Belediye Başkanı Murat Açıl'ın kullandığı 34 BIR 240 plakalı otomobil, Sivas-İmranlı kara yolunun 94. kilometresinde, Bekir D. (54) yönetimindeki 59 ZP 423 plakalı hafif ticari araçla çarpışmış, Açıl ve diğer araçta bulunan T.D. (24), kaldırıldıkları hastanelerde hayatlarını kaybetmişlerdi. 

Tunceli Karayolu'nda Yaralanan Genç Hayatını Kaybetti Tunceli Karayolu'nda Yaralanan Genç Hayatını Kaybetti

Açıl için Küçükçekmece'deki Garip Dede Cemevi'nde cenaze töreni düzenlendi. Cenaze törenine Açıl'ın annesi Sabriye Açıl, çocukları, eski eşleri ve yakınlarının yanı sıra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, bazı CHP milletvekilleri ve belediye başkanları ile çok sayıda yurttaş katıldı.

71 YIL SONRA İLK KEZ CHP'Lİ ADAY KAZANMIŞTI 

Sivas İmranlı'da dünyaya gelen Murat Açıl, 6 yaşına kadar İmranlı’da yaşadı ve daha sonra ailesiyle birlikte İstanbul’a taşındı. 4 çocuk sahibi olan Açıl, lise ve üniversite eğitimini İstanbul’da tamamladı. 

Uzun yıllar boyunca plastik sektöründe uluslararası beyaz eşya firmalarına üretim yaptığı bilinen Açıl, eğitim sektörüne de 5 yıla yakın görev aldı. Açıl, üniversitelerde kişisel gelişim, mülakat teknikleri, girişimcilik ve çalışma hayatında başarının yolları vb. gibi çeşitli konularda sunum ve seminerler verdi. İMSİYAD (İmranlı Sanayici ve İş Adamları Derneği) başkanlığı yaptıktan sonra SİVGİAD (Sivaslı Girişimci İş Adamları Derneği) kurucu ve onursal başkanı olarak devam etti. 

1948'de ilçe olan Sivas'ın İmranlı ilçesinde ilk kez 2019 yerel seçimlerinde Açıl'ın adaylığı ile CHP kazanmıştı. Açıl, seçimlerin ardından yaptığı açıklamada “Herkese aynı hizmet yapılacak. Seçimleri artık geride bıraktık. Parti rozetini bir kenara bırakıp tüm seçmenleri parti ayırımı yapmadan hepsini aynı şekilde kucaklayarak hizmet edeceğiz" demişti. 

Açıl, 22 yaşında iken 2 Temmuz 1993'te Madımak Katliamı'nda hayatını kaybeden Hasret Gültekin'in isminin İmranlı Belediye Meclisi'nde alınan karar doğrultusunda doğduğu ilçe olan İmranlı'da yapımı tamamlanan bir parka verilmesini sağlamıştı.

Editör: TE Bilisim