Cumhuriyetimizin 100. Yılı etkinlikleri kapsamında Millî Eğitim Bakanlığınca hazırlanan ve Erzincan Üniversitesi Erdoğan Büyükkasap Kongre Merkezi’nde sahnelenen “Cumhuriyete Doğru” tiyatro oyununu, çok sayıda Erzincanlı tiyatro sever tarafından beğeniyle izlendi.
Millî Mücadele'yi ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundaki kahramanlık hikâyesini anlatan "Cumhuriyete Doğru" adlı tiyatro eseri, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından Vakıfbank sponsorluğunda 110 kişilik dev bir sanatçı kadrosuyla ücretsiz olarak öğretmenler ve vatandaşlarla buluşturuluyor.
Oyuncu Serdar Yeğin de cumhuriyetin 100. yılında Mustafa Kemal Atatürk'ü canlandırmanın her oyuncuya nasip olmadığını vurgulayarak şöyle konuştu:
"Her temsil öncesi dizlerimin bağı çözülüyor. Bu geçmeyecek. Bu oyun oynandığı sürece böyle olacak. Bana bu fırsatı verdiği için meslektaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Bu sahneyi paylaştığımız ağabeylerime, arkadaşlarıma ve ablalarıma da çok teşekkür ediyorum."
Oyuncu Gülen Karaman, iyi bir oyuncu ekibiyle çalıştıklarının altını çizerek, "Cumhuriyetin 100. yılında böyle bir oyunda var olmak gerçekten onur verici. Umarım defalarca bu oyunu oynarız." ifadelerini kullandı.
Eserde Mareşal Fevzi Çakmak'ı canlandıran Erhan Yazıcıoğlu ise şunları aktardı: "Keşke onun çekirdeği kadar olabilseydim. Cumhuriyetimizin 100. yılı. Atatürk ve cumhuriyet o kadar güzel iki kavram ki... Bu oyun 100. yıla o kadar güzel yakıştı ki...
Büyük bir onur ve keyifle oynuyorum. Kendi adıma, bu oyunun en önemli tarafı birleştirici oluşudur. Bugün bu güzel ülkeyi bölmeye çalışanlar olsa da kimse bunu başaramayacak. Zaten Atatürk'ün ruhu öyle tepemizde ki umarım o ruh daha yıllarca gidecek. Bu oyunu küçükten büyüğe herkesin seyretmesini istiyorum. Son yıllarımda bana verilmiş en büyük ödülü baş tacı ettim. Yaşasın tiyatro, yaşasın Türkiye."
110 kişilik dev sanatçı kadrosunda başrolleri Serdar Yeğin, Gülen Karaman, Erhan Yazıcıoğlu, Ahmet Yenilmez, Zuhal Yalçın, Levent Özdilek, Şebnem Özinal, Ziya Kürküt, Sefa Zengin, Yiğit Yapıcı ve Volkan Severcan paylaşıyor.

Oyunun konusu

Oyun bir öğretmenin şehitliği ziyaret ederek 10 yaşındaki öğrencisi Ali'ye, cumhuriyetimizin ilan ediliş sürecini anlatmasıyla başlıyor. Mustafa Kemal Paşa ve silah arkadaşlarının Ankara'da Büyük Millet Meclisini kurması ile devam eden süreçte, Millî Mücadele kahramanlarının ve Türk halkının tek yumruk oluşu ve kanlarının son damlasına kadar savaşarak Millî Mücadele'yi nasıl kazandığı konu ediliyor. Tiyatro oyunu, Mustafa Kemal Atatürk'ün Türkiye Cumhuriyeti'ni ilan edişi ile tamamlanıyor.

OYUNUN KÜNYESİ

Yazan & Yöneten: Bora Severcan
Danışman: Doç. Dr. İbrahim Sarıtaş
Müzik: Selim Atakan
Koreografi: Özgür Adam İnanç & Serhat Güdül
Dekor & Kostüm Tasarımı: Özlem Topuz
Işık Tasarımı: Yakup Çartık

 OYUNCU KADROSU

 MUSTAFA KEMAL PAŞA: SERDAR YEĞİN

ÖĞRETMEN: GÜLEN KARAMAN
FEVZİ PAŞA: ERHAN YAZICIOĞLU
RAUF BEY: VOLKAN SEVERCAN
HAMDULLAH SUPHİ BEY: AHMET YENİLMEZ
LORD CURSON: LEVENT ÖZDİLEK
ALİ: ÖMER FARUK ÇALIŞKAN 
ZÜBEYDE HANIM: ZUHAL YALÇIN
BÖREKÇİZADE RIFAT EFENDİ: SEFA ZENGİN
İSMET PAŞA: YİĞİT YAPICI
REFET BELE: ZİYA KÜRKÜT
ŞERİF BEY: İBRAHİM RACİ ÖKSÜZ
DAMAT FERİT PAŞA: ÖZDEMİR ÇİFTÇİOĞLU
FRANSIZ DİPLOMAT: EMİN AND
KAZIM PAŞA: UMUT TEMİZAŞ
HALİDE EDİP: ÖZGE İNCE
MAKBULE: GÜLÇİN GÜLREK
MEHMET AKİF: FERDİ ALVER
KADIN: ÖZGE İNCE
YAĞVER: ÜMİT İLBAN

KARA FATMA: ŞEBNEM ÖZİNAL
ALİ ÇAVUŞ: ÜMİT İLBAN
GAZETECİ-1: ONUR TAMER
GAZETECİ-2: DENİZ BİCE
GAZETECİ-3: NEJAT YILDIZ