Erzincan Kaçakçılık ve Organize suçlarla Mücadele ekipleri son dönemlerde en çok mesai harcadıkları konu tütün kaçakçılığı meselesi oldu. Daha fazla yagınlaşmaması için Erzincan KOM gerekli mücadeleyi veriyor.
Erzincan İl Emniyet Müdürülüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Müdürlüğünce Erzincan genelinde 5607 SKM suçunun önlenmesi, fallerin tespiti, şüpelilierin yakalanması ve suç unsurlarının ele geçirilmesi amacıyla ilgili konuda çalışmaların yoğunlaştırıldığı gözlemleniyor. Son dönemde Erzincan'da yoğunlaştırılan çalışmalar sonucu gerek şehrimizden transit halinde geçiş yapan araçlarda yapılan taramalarda, gerekse ilimize gayri resmi yollarla sokulmaya çalışılankaçak tütün, kaçak içki ve zehirleyici ürünlerin varlığın ve bunlarda kazanç elde etmeye çalışan dolandırıcı tacirlere göz açtırılmıyor.

5604 SKM Suçu Nedir?
5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu Madde 3/2 sinde ” Eşyayı, aldatıcı işlem ve davranışlarla gümrük vergileri kısmen veya tamamen ödenmeksizin ülkeye sokan kişi, iki yıldan beş yıla kadar hapis ve on bin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır.” 

Belirtilen suçların önlenmesi çalışmaları kapamında S.F. isimli şahsın ikametinde ve aracında yapılan aramada;
100 bin dal TAPDK bandrolü sökülmüş boş makaron,
TAPDK bandrölü sahte olduğu değerlendirilen 34Kg kıyılmış tütün ele geçirildi.

Erzincan Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele ekiplerince yapılan açıklamada şüpheli S.F. isimli şahıs hakkında adli işlemin adli makamlarca yürütüldüğü belirtilerek, suç ve suçlularla etkin mücadelenin kararlılıkla devam edeceği vurgulandı.