Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun Mazbatasını Aldı Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun Mazbatasını Aldı

İstanbul'da Erzincan nüfusunun en yoğun olduğu ilçelerden Kartal'da seçim heyecanı sürüyor. Kendiside Erzincanlı olan Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, Kartal Bülent Ecevit Kültür Merkezi’nde yapılan proje lansmanında, 2024 yerel seçimleri için vaatlerini anlattı, yeni projeler ve devam eden projeler hakkında bilgi verdi.

Toplantının ilk bölümünde 5 yıllık görev süresi boyunca gerçekleştirilen projeleri ve yaşanan süreçleri anlatan Yüksel, ikinci bölümde ise seçim vaatlerini anlattı. Lansmanın ikinci bölümünün başında İBB İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da bir video ile vatandaşlara seslendi.

Yavuz Selim Devlet Hastanesi’nin yıkılmasından dolayı merkezdeki poliklinik ihtiyacını Kartal Belediyesi giderecek. Kartal Belediye Başkan Adayı Gökhan Yüksel, Kaymakamlığının hemen arkasında yer alan yeni sağlık polikliniğinin çok kısa sürede açılacağını ve içinde röntgen ve ultrason hizmetinin de yer alacağını söyledi.
 

Kartal’ın 2024-2034 vizyonunu belirleyen bir proje yaptıklarını söyleyen Başkan Yüksel, Kartal Batı Merkez Projesi ile Etap 1 ve Etap 2 olarak adlandırılan alanın Kartal’ın açık çarşısı ile yeni bir ticari merkez olacağını belirtti.

Başkan Yüksel, yıllar sonra bu bölgenin artık bir planı olduğunu ifade ederek bölgede dönüşümün başladığını söyledi. Kartal’ın Doğu Merkez Projesi’ni de hazırladıklarını kaydeden Başkan Yüksel, 8 mahalleyi ilgilendiren 257 hektarlık alandaki 40 yıllık planlama çalışmasını tamamlamayı başardıklarını, yeni dönemde burada da akıllı binalarla dönüşümün başlayacağını belirtti.

Eski taş ocağının bulunduğu alanı Taş Ocağı Sosyal Yaşam Alanı olarak öngördükleri ve buranın doldurulmasına engel olduklarını kaydeden Yüksel, 313 dönüm büyüklüğündeki alanın kurtarılmasında pay sahibi olduklarını ifade etti.

Kartal’a Yeni Merkez Projelerinin olduğunu ve eski stadın da olduğu Kaymakamlıktan Neyzen Tevfik Meydanı’na kadar olan 60 dönümlük alanla ilgili bir çalışma yaptıklarını belirten Başkan Yüksel; konut, turizm, ticaret, kültür ve yaşam alanlarından oluşan proje tamamlandığında ortaya yeni bir meydanın ortaya çıkacağını söyledi. Bu yeni meydanın Kartal’ın yeni bir çekim merkezi olacağını ifade eden Yüksel, bu alanın tam karşısındaki 4 adanın da bu dönüşümden etkileneceğini aktardı.

2019-2024 Yılları Arasında Yapılan Çalışmalar
Görev süresi boyunca yapılan bazı hizmetleri anlatan Yüksel, Komşu İletişim Merkezinin (KİMER) kuruluşunu ve Kartal’ın kronik sorunlarının İBB ile birlikte çözüldüğü altyapı yatırımlarını anlattı. KİMER’de 800 binden fazla çağrı aldıklarını, 2250 sokağa sahip Kartal’ın her yıl 200-250 sokağı yenilemeye gayret ettiklerini ifade eden Yüksel, toplam 100 bin metre kare büyüklüğünde 33 yeni park yaptıklarını ve toplam 72 bin metrekare büyüklüğünde 100 parkı yenilediklerini ifade etti.

Dragos Su Sporları İskelesi, Atalar ve Karlıktepe Spor Merkezleri gibi yatırımları sıralayan Yüksel, Makine Hangar, Mustafa Necati Kartal Belediyesi Kız Öğrenci Yurdu, Yalı-Yunus-Topselvi Kültür Merkezi, Mustafa Necati Etüt Merkezi, Gezegen Kafe Sosyal Tesisleri, Afet Koordinasyon Merkezi, Aşevi ve Gıda Bankası, Lojistik Merkezi, Sokak Hayvanları Tedavi Merkezi gibi gerçekleşen projeleri detaylı şekilde anlattı.

Kartal 494 hektar alanda planlama çalışması gerçekleştirdiklerini ve 40 yıldır bitmeyen planları hayata geçirdiklerini söyledi. 8 farklı imar planı bitirdiklerini kaydeden Yüksel, görev süresi boyunca meydana gelen 4 depremin ardından Kartal’daki yapı stoku ile ilgili çalışma yaparak 27 bin 142 yapı ile ilgili ayrıntılı bir veri tabanı oluşturduklarını söyledi. Kartal’ın 12 farklı noktasına Kandilli Rasathanesi ile birlikte yeni sismik cihazlar yerleştirdiklerinin ve Dragos İskelesine de Tsunami Erken Uyarı Sistemini yine Kandilli Rasathanesi ile birlikte kurduklarını kaydetti.