Erzincan'ın İliç ilçesinde 13 Şubat 2024 tarihinde meydana gelen maden faciasıda kimyasal maddelerle işlenmiş toprak yığını altında kalan 9 işçimizden ikisinin daha cansız bedenine ulaşıldı.
Facianın üzerinden iki buçuk ay sonra işçilerden Ramazan Çimen ve Kenan Öz'ün de cansız bedenleri bulunmuş oldu.
Konuyla ilgili olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, işlerin bulunduğunu sosyal medya hesabından duyurdu. Bayraktar paylaşımında ;

“Erzincan İliç’te maden sahasında meydana gelen heyelanda ilk günden bu yana aralıksız olarak devam eden arama çalışmalarında iki işçi kardeşimize daha ulaştık. Diğer 5 madencimize ulaşmak için de ekiplerimiz 7/24 çalışmalarını sürdürüyor. İşçi kardeşlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı diliyorum.” ifadelerine yer verdi.
 

Yine Kalp Krizi Yine Genç Bir Ölüm Yine Kalp Krizi Yine Genç Bir Ölüm

Facianın 67. gününde (19 Nisan), toprak altında ezilen bir araca ulaşıldı. Araç içinde bir cansız beden tespit edilmiş yapılan incelemde cansız bedennin Adnan Keklik isimli işçiye ait olduğu açıklanmıştı.. Keklik’in cenazesi 20 Nisan’da defnedildi.

Maden faciasının 53. gününde (5 Nisan) de Uğur Yıldız’ın (35) cansız bedenine ulaşılmıştı.  Yıldız’ın altı yıldır bu madende çalışıyordu.

Cansız bedenlerine ulaşılan Ramaza Çimen ve Kenan Öz için Erzincan Valiliği tarafından taziye mesajı yayınlandı. Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu imzası ile yayınlanan taziye mesajında; İlimiz İliç İlçesindeki madende meydana gelen toprak kayması sonucu hayatını kaybeden Ramazan Çimen ve Kenan Öz Kardeşlerimize Alalh'tan rahmet, kederli ailelerine, yakınlarına ve sevenlerine baş sağlığı ve sabri cemil diliyoruz.
Merhum kardeşlerimizin cenazeleri 4 mayıs 2024 Cumartesi (bugün) öğle namazına müteakip İliç Merkez Camii'nde kaldırılacaktır. Mekanları cennet, makamları ali olsun" ifadeleri yer aldı.