Erzincan Üniversitesi'nde Mezuniyet heyecanı Erzincan Üniversitesi'nde Mezuniyet heyecanı

Tam 114 gün oldu. 13 Şubat'ta Erzincan İliç'de meydana gelen maden faciasında 9 işçimiz islenmis toprak altında kalmıştı. Halen bazıları yaşanılan bu olayı normal bir toprak kayması olarak lanse etsede bu olayın ihmaller zincirinden kaynaklanan bir facia bir cinayet olduğunun herkes farkında.
Siyanür başta olmak üzere çeşitli kimyasallarla işlenmiş ve bir yığın haline getirilmiş toprağın altında kalan işçilerden bir tanesi 4 Haziran'da bulunmuştu. Bugünde iliç'ten 3 işçiye birden ulaşıldığı haberi geldi.

Beden bütünlüğünü yitirmiş halde bulunan cansız bedenler üzerinde yapılacak olan DNA testi sonrası işçilerin kimlik tespitinin yapılacağı öğrenildi.

Cumhuriyet Başsavcılığı'nın facia ile ilgili soruşturması sürerken, heyelana ilişkin bilirkişi raporu tamamlandı.
İş kazası olarak tanımlanan olayda Maden ve Çevre Kanunu kapsamındaki yükümlüklerin de yerine getirilmediği ifade edildi.
Altın madeni ocağını işleten şirkette mühendis, yönetici ile idareci pozisyonunda çalışanlardan 13 kişinin asli kusurlu olduğu kanaatine varıldı. 

Raporda ayrıca, 7 Ekim 2021 tarihinde Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Olumlu Kararı veren yetkililerin de asli kusurlu olarak değerlendirildiği bilgisine yer verildi.

Editör: Haber Merkezi