Kahramanmaraş'ta Alevilere yönelik 19 Aralık'ta başlayan ve 26 Aralık 1978'de sona eren "Maraş Katliamı"nın üzerinden 45 yıl geçti.
 

MARAŞ OLAYLARI NASIL BAŞLADI?

Maraş Katliamı’nı başlatan olay, 19 Aralık’ta Çiçek Sineması’nda “Güneş Ne Zaman Doğacak” filminin gösterimi sırasında patlayan bir ses bombası oldu. Ülkücülerin izlediği film sırasında yaşanan patlama sonrası dışarı çıkanlar, “Solcular sinemayı bombaladı” söylentisiyle CHP il binası ve solcuların ev ve işyerlerine saldırdı. 

KAÇ KİŞİ ÖLDÜ?

Olayın büyümesiyle Alevi yurttaşlara ait işyerleri yağmalanıp yakıldı. 24 Aralık sabahı şehirde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. 25 Aralık gecesi toplanan Bakanlar Kurulu, 13 ilde sıkıyönetim kararı aldı. 19-26 Aralık 1978’de Alevi yurttaşlara yönelik gerçekleşen katliamda111 kişi yaşamını yitirirken, yüzlerce kişi yaralandı. Olayın tanıklarına göre katliamda 500’den fazla kişinin yaşamını yitirdiği öne sürüldü.

Katliamla ilgili 804 kişi hakkında dava açıldı; sanıklardan 29’u idam, 7’si müebbet hapisle, 321 kişi de 1 ile 24 yıl arasında hapisle cezalandırıldı. Sıkıyönetim mahkemelerinde açılan davalar 1991’e kadar sürdü. İdam ve müebbet dışında hapse mahkûm edilenlere indirim uygulanarak cezalar azaltıldı. Sıkı yönetim mahkemesinin idam kararları da Yargıtay tarafından bozuldu.

KEMAL KILIÇDAROĞLU'NDAN AÇIKLAMA

Kemal Kılıçdaroğlu sosyal medya sayfasından maraş katliamının yıldönümü nedenilye bir payalşımda bulundu. Kılıçdaroğlu paylaşımında; "Tarihimde ki en büyük utançalrdan biri olan, acısı ilk günkü gibi yüreğimizde hissedilen #MaraşKAtliamı 'nda yitirdiğimiz vatandaşlarımızı hüzün ve rahmetle anıyorum.
Çok sesliliğin güzelleştirdiği bu topraklarda aynı acıların bir daha yaşanmaması için; birlik, beraberlik ve kardeşliği hakim kılmak, yitirdiklerimize olan vicdan borcumuzdur. Unutmadık, unutturmayacağız!" ifadelerine yer verdi.

Maraş Katliamı 2