Pülümür Cemal Süreya Meydanı’nda düzenlenecek olan etkinlik 9 Ocak Pazar günü 13:15 itibariyle saatleri arasında dışrdan gelen misafir kültür severler ve Pülümür halkının katılımı ile gerçekleştiriliyor.

Pülümür Belediye Başkanı Müslüm Tosun geleneksel hale dönüştürülen Cemal Süreya anması etkinliklerinde müzik ve şiir dinletilerinun ardından etkinliklerin Pülümür Belediyesi’nde Cemal Süreya ile ilgili sergi açılışı ile devam edeceğini belirtti.

Gerçek adı Cemalettin Seber olan ve 1931'de o dönem  Erzincan'a bağlı Pülümür'de dünyaya gelen Süreya, babasının 1938'de sürgün edilmesi nedeniyle ailesiyle birlikte Pülümür'den Bilecik'e gitmek zorunda kaldı.

Amcası Memo'dan ilkokula başlamadan önce okumayı ve yazmayı öğrenen Süreya, hastalığı sebebiyle okula bir yıl geç başladı.

Tarih 26 Mayıs 1982 YOL'un Ödül Tarihi Tarih 26 Mayıs 1982 YOL'un Ödül Tarihi

Süreya, annesi Gülbeyaz hanımın vefatının ardından halasının yaşadığı İstanbul'a gönderildi ve eğitimine burada devam etti.

Ortaokulun ikinci yılında Dostoyevski'nin eserleri ile tanışan Süreya, Karamazov Kardeşler romanının üzerindeki etkiyi vurgulamak için şunları yazmıştı:

"Aslında ikinci bir doğum tarihim de var ben: 1943. Dostoyevski'yi okudum, ondan sonra hiç huzur kalmadı bende. Beni edebiyata, şiire iten şeylerde tuhaf bir şekilde en çok bir romancının, Dostoyevski'nin etkisini buluyorum."

Ortaokuldan sonra Haydarpaşa Lisesine parasız yatılı olarak kaydolan Süreya, daha sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde Maliye ve İktisat Bölümünde eğitimini sürdürdü.

Kaynak : Pülümür Belediyesi, Evrensel Net Kültür Sanat Servisi

Editör: TE Bilisim