Adı Sedat Cezayirlioğlu… İliç’in Sabırlı köyünden emekli bir makinist… Yıllarca demir rayların üzerinde koca makineleri kontrol etti... Şimdi ölüm makinelerini durdurmaya çalışıyor… 10 yıldır köyünün hemen yanında, Çöpler köyünün tam üzerine kurulan Çöpler Altın Madeni’ne karşı mücadele veriyor…

İşi zor. Bir yanda SSR Mining adında Kanada-ABD ortaklığında bir uluslararası kartel var diğer yanda Türk ortağı iktidarın gözdelerinden Çalık Holding. 

10 yıldır bir avuç arkadaşıyla birlikte mücadele ediyor Sedat Cezayirlioğlu. Köyleri, ormanları, suları, meraları kısacası vatan toprakları zehirlenmesin diye çırpınıyorlar. Ormanları kesilmesin, yaylaları parçalanmasın diye varını yoğunu yollarda, mahkemelerde harcadı. Profesörlerden, akademisyenlerden destek aldı, raporlar hazırlattı. Zaman zaman gazetelerde, televizyonlarda sesini yükseltti. Ama karşısındakiler güçlü. Paraları bol, nüfuzları var. Devleti yönetenlerle de sıcak ilişkileri var. Mahkemelerde etkili, askerde-poliste hatırları sayılıyor.

Cezayirlioğlu son olarak Çöpler’in 197 futbol sahası büyüklüğündeki zehirli atık havuzundaki evaporatörleri kamuoyunun gündemine taşıdı. “Evaporatör” yani buharlaştırıcı. Maden şirketi dolan zehir havuzunu rahatlatmak için evaporatörler vasıtasıyla zehirli suyu buharlaştırıyor. Yani İliç’e, çevredeki onlarca köyün üzerine, ormanlara, yaylalara zehir püskürtüyor! Zehir buharı rüzgarın da etkisiyle çok geniş bir alana yayılabiliyor.

“Altın Ölüm” ve “Altın Girdap” kitaplarımızda Çöpler Altın Madeni’yle ilgili bütün bu gerçekleri ve Sedat Cezayirlioğlu’nun mücadelesini de detaylı olarak anlattık. Çalık Holding’in ortak olduğu Çöpler Madeni son olarak kapasite artışıyla gündeme gelmişti. Paris İklim Anlaşması’nı alayla valayla imzalayan, “Yeşil Kalkınma Devrimi” ilan eden iktidar, Çöpler’de yıllak siyanür kullanımını 7 bin tondan 11 bin tona, sülfürik asit kullanımını da 9 bin tondan 122 bin tona çıkarmıştı. Yani dünyanın en tehlikeli kimyasallarının su gibi kullanıldığı bir maden. Hem de Fırat Irmağı’nın tam dibinde. Yani Türkiye eğer Sedat Cezayirlioğlu’nun bu çığlığına kulak vermezse sonuçları çok ağır olacak.

Diyarbakır - Mardin Kırsalında  Yangın Can Kaybı Var Diyarbakır - Mardin Kırsalında Yangın Can Kaybı Var
Haber - Kaynak : İbrahim Gündüz - ODA TV

Editör: TE Bilisim