Binali Çayır Mertekli'de Toprağa Verildi Binali Çayır Mertekli'de Toprağa Verildi

Yakın zamanda yine Erzincan'da Yılmaz Mercandağı isimli vatandaşın tek yaşadığı evinde sobadan sızan karbonmonoksit gazından zehirlenerek hayatını kaybetmesi herkesi üzüntüye boğmuştu.
Yurdun dört bir yanında benzer haberler gelirken doğalgaz kullanımın yaygınlaşmasına rağmen halen özellikle köylerde ve doğalgaz hattı bulunmayan yerleşim noktalarında soba kullanımı devam ediyor. Doğalgaz hattı olmasına rağmen fiyatların yüksek olması ve düşük derecede kullanım nedeniyle yeterli ısı sağlanamayan doğalgazlı evlerde de yine soba kullanan vatandaşlar var.
Erzincan'ın Kemah ilçesine bağlı Maksutuşağı Köyü sakinlerinden İmam ve Cevahir çifti evlerinde uyurken sabaha karşı bir rahatsızlık hissederek uyandılar. Boğazlarında bir yanma ve öskürük şikayeti ile uyanan çift sobadan zehirlendiklerini fark ederek zorda olsa evi havalandırmayı ve yardım istemeyi başardılar.
Köylülerinde desteği ile 112'den destek istenildi.  112 acil servis ekiplerinin ilk müdahalesini köyde yaptıkları çift Erzincan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alındılar. Sağlık durumlarının iyi olduğu bildirildi.