AKP'de Belediye Başkaını Aday Adaylık başvurusu devam ederken partisinin MHP ile Erzincan'da ittifak kararı alıp mevcut Belediye Başkanı Bekir Aksun'un aday olarak destekleneceğinin açıklanmsının ardından Yüksel Çakır'ın bağımsız aday oalrak başvurabileceği konuşuluyordu.
Bugün Yüksel Çakır, Erzincan Adliye Sarayı'nda bulunan Yüksek Seçim Kurulu'na gelerek Erzincan Belediyesi için bağımsız aday olarak başvurusunu yaptı. 
Adliye önünde destekçilerinin karşıladığı Çakır, destek için gelenlere hitaben bir açıklama yaptı. Açıklamasında Çakır; "31 Mart 2024 Pazar günü yapılacak olan Mahalli İdareler Seçimlerinde Erzincan Belediye Başkanı adayı olarak tüm Erzincan halkına hizmet etmek, Erzincan’ın farklılıklarının temsilcisi olabilmek, bugünün değil geleceğin Erzincan’ını inşa edebilmek, her fikrin, her düşüncenin değer gördüğü, dikkate alındığı bir yönetim sergileyebilmek için bugüne kadar gösterilen ilgiyi, alakayı his ve duyguları karşılamak için bağımsı olarak Erzincan Belediye Başkan adayı oluyorum.

2009-2014 yılları arasında bizlere verilen destek ve duyulan güvenle 5 yıl 60 ay, 1825 gün boyunca gecemizi, gündüzümüzü bilgi ve birikimimizi, enerjimizi Erzincan’ın ve Erzincan halkının duygu ve düşüncelerini ihtiyaçlarını küçük büyük genç yaşlı kadın erkek esnaf tüccar işçi memur engelli engelsiz demeden tüm kurum ve kuruluşlarımızla oluşturduğumuz paydaşlık ve ortaklık anlayışı ve vizyonuyla hep birlikte Erzincan’da yaşayan tüm kent sakinlerinin hizmetine adadık.

Kemal Irmak Eğitim-Sen Genel Başkanı Oldu Kemal Irmak Eğitim-Sen Genel Başkanı Oldu

Hem hemşerilerimizin verdikleri destek ve duyguları güvenle, gösterdikleri anlayış ve hoşgörüyle, 2004 yılından 2019 yılına kadar şehrimizin altyapısını, üst yapısını sil baştan yeniledik." ifadelerine yer verdi.
İliç'te meydana gelen maden faciası ile ilgili olarakta; "İliç ilçemize meydana gelen kaza dolayısıyla bekleyen ailelerimize İliç’imize ve Erzincan’ımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor gece gündüz çalışan tüm ekiplere teşekkür ediyoruz. Allah yar ve yardımcımız olsun. 31 Mart seçimleri Erzincan’ımıza ve Erzincan halkına hayırlı ve uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.