10 kişilik defineci gurup Erzincan Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele ekiplerince yapılan operasyonla yakalandı. Definecilerin her definecide bulunan malzemlerin dışında define arama işinde direkt iş makinası kullanmaları şaşkınlık yarattı.
Olayla ilgili Erzincan Valiliği'nden yapılan basın açıklamasında;

"Valiliğimiz İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce 2863 Sayılı Kanun Maddesince ilimizde suçların önlenmesi, faillerin tespiti, şüphelilerin yakalanması ve suç unsurlarının ele geçirilmesi amacı ile 04.10.2023 günü operasyon yapılmıştır.

Yapılan operasyon neticesinde;
A.Ö, H.H.P, A.Y, A.Y, H.A. Y.E.S, Y.Ş, H.Ö, H.E, M.N isimli 10 şüpheli şahsa ait ikamet ve araçlarında arama yapılmıştır.

Yapılan aramalarda; 1 Ekskavatör İş Makinesi, 1 Adet Arama Dedektörü ve Parçaları, 1 Adet Karot Makinesi ve Parçaları, 1 Adet Dijital Yer Altı Görüntüleme Cihazı ve Kulaklığı, 4 Adet Manuel Frekans Dedektörü, 1 Adet Kazıda Kullanılan Dizüstü Bilgisayar ve Hard Disk, 1 Adet Manuel Mesafe Ölçer, 1 Adet Kırık Mozaik Parçası ele geçirilerek el konulmuştur.

Konuya ilişkin şüpheli şahıslara 2863 SKM suçu kapsamında adli işlem yapılmıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur." sözlerine yer verildi.