1983 Erzincan doğumlu olan Ali Tercan gurbetçi bir ailenin çocuğu. Küçük yaşlarından itibaren Almanya'da yaşayan Tercan, 2018 yılından itibaren Erzincan'a dönüş yaparak, Almanya'da edindiği ticari tecrübelerini memleketi Erzincan'da hayata geçirmeye çalıştı. İnşaat alanında pek çok başarılı projeye imza atan Tercan, siyaset ile de yakından ilgileniyor.
Genel seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi'nden milletvekili aday adaylığı başvurusunda bulunan Tercan, CHP Genel Merkezi tarafından Erzincan için Mustafa Sarıgül'ün aday oalrak gösterilmesi ile Sarıgül'ün seçim çalışmalarına destek vermişti.

Siyaset ile bağlantısını koparmayan Ali Tercan, yaklaşan yerel seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi'nden Erzincan Belediye Başkanı Aday Adayı olmak için parti il yönetimine gerekli başvurularını yaptı.

Şuanda ismi kesinleşen CHP'nin Erzincan Belediye Başkanlığı Aday Adaylığı için tek isim Ali Tercan. Yakın zamanda yeni aday adaylığı başvuruları olur mu? Takip ediyoruz.

Ali Tercan aday adayalığı ile ilgili olarak yaptığı açıklamada; "

Değerli hemşerilerim Can Erzincan’ım Belediye seçimlerinde ilimizden gurur duyduğum partimden Erzincan Belediye Başkan aday adayıyım.

Tek hedefim Erzincanda toplumun her kesimini kucaklayan hiç kimseyi ayrıştırmayan anlayışla temiz dürüst çalışma politikası ile hiçbir zaman yanlışın yanında olmayarak Erzincanımızın her caddesini her sokağını her mahallesini her mezrasını en ince ayrıntısına kadar gezip inceleyip eksikliklerini gözden geçirip tamamlayacağız. Tek hedefim Can Erzincan. Sizleri sevgi, saygı ve en kalbi duygularımla selamlıyorum" ifadelerine yer verdi.