Erzincan'ın Kurtuluş Bayramı günü olan 13 Şubat Salı günü Erzincan'da kurtuluş Bayramı kutlamaları kapsamında Tük Hava Kuvvetleri Solotürk uçakları gösteri uçuşu yaparken iliç'ten gelen acı haber Erzincan'ı yasa boğdu.

Siyanür başta olmak üzere insan yaşamına ve doğaya zararlı pek çok kimyasalların kullanılarak işlendiği ve yığın haline getirildiği, gözlemlenen çatlaklar ve heyelan riski rapor ve uyarılarına karşın gerekli önlem alınmayan ve halen utanmadan normal ve doğal bir toprak kaymasıymış gibi çeşitli yayın ve paylaşımlarda lanse edilen iliç'teki maden faciasında 9 işçimiz kimyasal içerikli toprağın altında kalmıştı. 

Facianın üzerinden 53 gün geçtikten sonra ilk işçimiz Uğur Yıldız'ın cansız bedenine ulaşılmıştı.

Toprak altında kalan 9 işçimizin isimleri; Şaban Yılmaz, Abdurrahman Şahin, Hüseyin Kara, Mehmet Kazar, Fahrettin Keklik, Adnan Keklik, Uğur Yıldız, Kenan Öz ve Ramazan Çimen.

Olaydan 116 gün sonra son işçimizde çıkarılmış oldu.

Milli Takım Erzincan'da Azerbaycan ile Karşılaşıyor Milli Takım Erzincan'da Azerbaycan ile Karşılaşıyor

Uğur Yıldız ve Adnan Keklik sonrası bulunan işçiler Diyarbakır Adlı Tıp Kurumu'nda DNA testi yapıldıktan sonra kimlikleri tespit edildi.

Bugün (10.06.2024 Pazartesi) Erzincan Terzibaba Camii'nde öğlen namazına müteakip düzenlenen cenaze töreninin ardından işçiler toprağa verilmek üzere memleketlerine gönderildiler.

Erzincan Valiliği'nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada;

"İşçilerin cenaze namazları, Erzincan Terzibaba Camisi'nde bugün öğle namazının ardından kılınacak. Fahrettin Keklik ve Şaban Yılmaz'ın cenazeleri İliç ilçesinde, Hüseyin Kara ve Abdurrahman Şahin'in cenazeleri Sivas'ta, Mehmet Kazar'ın cenazesi ise Osmaniye'de toprağa verilecek."

İşçilerden sadece Sivas Gürünlü Hüseyin Kara'nın bekar olduğu kaydedildi.

Editör: Haber Merkezi