31 Mart Yerel Seçimlere az bir süre kalmasıyla adaylarda çalışmalarını hızlandırmaya başladı. 20 Şubat tarihinde Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezi tarafından ankara'da düzenlenen aday tantım toplantısında Erzincan adaylarıda tanıtılmış Tercan ileçesine bağlı Mercan Beldesi içinde CHP belediye başkan adayı açıklamıştı. 
5 Şubat tarihinde Tercan ilçemize bağlı Mercan Beldesi'nde Milletvekili Mustafa Sarıgül'ünde katılımı ile CHP Mercan Belde Teşkilatı kurulumu yapılmış CHP Mercan Belde Ofisi'nin açılışı yapılmıştı.
Yapılan açılış sonrası Arzu Çanakçı beldeden CHP Belediye Başkanı Adayı olarak tanıltılmış CHP Genel Merkezide Arzu Çanakçı'nın Mercan Belediye Başkan Adaylığını tesçillemiz ve aday tanıtım etkinliğinde Çanakçı partililere tanıtılmış ve adaylığı duyurulmuştu.

Cumhuriyet Halk Partisi'nin Mercan'da böyle bir faaliyete girmesi, belde teşkilatı oluşturması ve beldeden bir belediye başkan adayı çıkarmas üstelik kadın bir aday çıkarılması partililer tarafından taktir ile karşılanmıştır.

CHP kanadında Mercan ile bu şekilde gelişlmeler olurken Mustafa Sarıgül'ün Mercan Belediyesi'ne gerçekleştirdiği ziyarette MHP'den mevcut başkan ve başkan adayı olan Bayram Bilici'ye desteğini açıklaması, başarı dileklerinde bulunması ve başaracağına inandığını belirtmesi Tercan ve Mercan'da ki Cumhuriyet Halk Partili seçmenlerde şaşkınlığa neden oldu.
Mercan Belediye Başkanlığı'nı 2014'te MHP'den kazanan Bayram Bilici sürdürüyor. Bilici 31 mart Seçimlerinde tekrar Mercan Belediye Başkan adayı.