7 Kasım 2017 tarihinde Erkan Baş ve Barış Atay liderliğinde kurulan Türkiye İşçi Partisi (TİP) Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde 3 vekil ile temsil edliyor. 
Türkiye İşçi Paritisi Genel Başkanı Erkan Baş, partisinin il başkanlığı açılışı ve beldelerde bulunan seçin bürolarını ziyaret etmek amacıyla 19 Mart Salı Günü Erzincan'a geliyor.
TİP Erzincan İl Başkanlığı tarafından yaplan açıklamada, Genel Başkan Erkan Baş'ın 19 Mart Salı günü saat 17:30'da Orcu Caddesi Selimoğlu İş Hanı Kat:3 adresinde bulunan Erzincan İl Başkanlığı Bürosunun açılışına katılacağı duyruldu.
Parti il başkanlık bürosunun açılışının ardından TİP Genel Başkanı Erkan Baş'ın 18:30'da Mollaköy, 19:00'da Çağlayan ve 19:30'da Altınbaşak'ta bulunan seçim irtibat bürolarını ziyaret edeceği açıklandı.
31 Mart Yerel Seçimleri'nde Erzincan Belediye Başkanlığı için herhangi bir aday açıklamayan Türkiye İşçi Partisi Mollaköy'de Lütfi Doğan'ı, Altınbaşak'ta Sinan Polat'ı, Çağlayan'da Sakine Doğan'ı aday gösterdi.
Türkiye İşçi Partisi İl Genel Meclis Üyeliği içinde Yürüşan Yeşil'i aday gösterdi.

Erkan Baş, 2014 yılında verdiği bir röportajda, tarihin çok hızlı aktığı bir dönemden geçtiğimizi belirterek, "Hayatın her alanında emek verenlerin, üretenlerin, çalışanların, alın teriyle namusuyla yaşayan insanların siyasete müdahil olması gerekir. Artık eskiden diyoruz, siyaset bir profesyonel uğraş olarak adlandırılıyordu. Milyonlarca insan için siyaset 4-5 yılda bir kendisine sunulanlar arasından tercih yapmaya indirgenmişti. Bunun değişmesi gerekiyor. Üretenlerin, yaratanların siyaset alanında etkili biçimde sözünü söylemesi gerekiyor. Türkiye'nin kurtuluşu buradadır" ifadelerini kullandı.

ERKAN BAŞ'IN HAYAT HİKAYESİ
14 Temmuz 1979 tarihinde Almanya'nın Berlin kentinde dünyaya geldi. Erkan Baş aslen Boşnak. Ailenin Yugoslavya'daki soyadı Jusovic idi. Babası Almanya'ya çalışmaya giden işçilerden. Annesi bir dönem tekstil işçiliği yapan ev hanımı.

 

Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun Mazbatasını Aldı Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun Mazbatasını Aldı

İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da okudu. Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bilim Tarihi bölümünde tamamladı.

Erkan Baş, bir süre İstanbul Teknik Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri bölümünde misafir öğretim görevlisi olarak dersler verdi. Üniversitedeki yemekhane işçilerinin haklarına dair verdiği mücadele sonucu okul yönetimi tarafından görevinden uzaklaştırıldı.
 

Genç yaşta Sosyalist İktidar Partisi (SİP) üyesi olan Erkan Baş, bu partide ve devamında kurulan Türkiye Komünist Partisi'nde (TKP) sorumluluklar üstlendi. İstanbul örgütünde faaliyet gösterdi, partinin İstanbul il sekreterliğini yaptı, Örgüt Bürosu'nun ve Merkez Komitesi'nin içinde yer aldı. Partinin 1 Mayıs 2008 eylemlerinde Taksim Meydanı'ndaki basın açıklamasını gerçekleştirdi.

TKP 9. Kongresi'nde Aydemir Güler genel başkanlık görevini bıraktı, onun yerine Erkan Baş genel başkanlık görevine seçildi. TKP Genel Başkanlığı parti temsiliyetinin kolaylaşması için alınan kongre kararıyla yürürlüğe girdi. Bu hamle istenen başarıyı getirmeyince, Parti Merkez Komitesi yaklaşık 6 ay sonrasında 'genel başkanlık' makamını kaldırdı. TKP, Parti Merkez Komitesi tarafından kolektif önderlikle yönetilmeye başlandı.
 

2014 yılında yaşanan ayrışma sonrasında kurulan Halkın Türkiye Komünist Partisi'nde (HTKP) genel sekreter oldu.

2018 Türkiye genel seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi'nden (HDP) milletvekili seçilen Erkan Baş, 11 Ekim 2018 tarihinde Türkiye İşçi Partisi'ne (TİP) geçerek burada genel başkan seçildi. 2022 yılı itibarıyla bu görevini sürdürüyor.

Kaynak: Çığlık Medya