Erzincan'ın gururu ünlü maratoncu Rahmetli Hüseyin Aktaş abimiz ile istanbul İstinye'de bir yarıştan önce 1976. Soldan; Yaşar Erboz, Kemal Yanar, Hüseyin Aktaş. Aziz hatırası önünde saygı ile eğiliyorum...

Yazıyı yazdıktan sonra aklıma geldi, genç nesil Hüseyin Aktaş’ı tanımaz biraz tanıtmak amaçlı ile bir ekleme yapma gereği duydum.

Hüseyin Aktaş; maratonda Akdeniz oyunları şampiyonu, Balkan şampiyonu, Üç defa 19. Mayıs maratonu şampiyonu olmuş maratonda olimpiyat koşmuş dönemin en iyi maratoncularından biriydi. İsmail Akçay ile aralarında tatlı bir rekabet vardı bir o kazanır bir öteki. Akdeniz oyunlarında ipi beraber göğüslemek üzereyken Hüseyin Aktaş son andaki hamlesi ile cm farkı ile birinci olmuştu.

Şimdiki zamanda olsa büyük paralar kazanırdı, o zaman atletizm tamamen amatör olarak yapılırdı ödül olarak Erzincan belediyesi Hüseyin Aktaş’a bir ev vermişti birde cüzi bir aylık bağlanmıştı antrenörümüz olarak.

Onu son gördüğümde Erzincanspor maçlarında Köfte- ekmek satıyordu çok üzülmüştüm. Sportif başarısı rahat bir yaşantı sürmesine yetmemişti...